Licówki na zęby – do czego służą?

Za pomocą licówek na zęby można nadać im atrakcyjny wygląd w przypadku różnych defektów. Kiedy warto je wybrać?

Licówki świetnie nadają się do zmiany wyglądu zębów bez konieczności prowadzenia czasochłonnego i złożonego leczenia, na przykład ortodontycznego czy implantologicznego. Najważniejsze kwestie związane z licówkami wyjaśnia gabinet stomatologiczny https://odent.pl/ z Warszawy.

 

Czym są licówki?

Pod pojęciem licówek znajduje się rodzaj protez zębowych stałych, które umieszczane są na przedniej części zębów, która również określana jest licową. Dzięki licówkom można wtedy zmienić jej wygląd – kolor, kształt, wymiary.

 

Licówki są obecnie bardzo popularnym sposobem na poprawę uśmiechu. Często korzystają z nich gwiazdy kina i telewizji, ale również dostępne są one dla każdego, kto chciałby zadbać o estetykę swoich zębów.

 

Warto też wskazać, że licówki mogą być używane nie tylko w celach estetycznych, ale również po to, aby usunąć różnego rodzaju defekty. Mają one zatem bardzo szerokie zastosowanie w stomatologii.

 

Licówki – kiedy warto je wybrać?

Protezy zębowe jak licówki mogą być stosowane w poniższych przypadkach:

  • zęby mają niesymetryczny kształt – są za szerokie albo za długie, asymetryczne
  • zęby są nierówne – symetria łuku zębowego jest zaburzona
  • zęby są popękane, nadłamane
  • pomiędzy zębami znajduje się przerwa – diastema
  • zęby są mocno przebarwione i nie można ich wybielić

 

Są to najczęstsze sytuacje, gdy wykorzystuje się licówki – wskazuje stomatolog z gabinetu stomatologicznego https://odent.pl/.

 

Rodzaje licówek

Do kategorii licówek można zaliczyć kilka rodzajów tych wyrobów, a dokładnie są to licówki kompozytowe oraz licówki porcelanowe. Czym dokładnie różnią się one między sobą?

 

Licówki kompozytowe

Kompozytowe licówki powstają z materiału, który używany jest również do plombowania zębów. Nowoczesne materiały kompozytowe tego typu cechują się wysoką trwałością, wytrzymałością, a także estetykę, ponieważ doskonale imitują one szkliwo zębowe.

 

Dentysta może wykonać licówki kompozytowe podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym, dlatego już po wyjściu można cieszyć się wtedy pięknym wyglądem uśmiechu.

 

Takie licówki są też niedrogie, ale warto wskazać, że nie są one aż tak trwałe jak licówki porcelanowe. W efekcie będą wymagały szybszej wymiany. Również są one bardziej podatne na powstawanie przebarwień.

 

Licówki porcelanowe

Drugim wyborem są licówki porcelanowe, które także wykonuje gabinet stomatologiczny https://odent.pl/. Są to licówki przygotowywane z porcelany na zamówienie, dlatego wcześniej konieczne jest pobranie wycisków łuków zębowych, by odpowiednio je dopasować.

 

Porcelanowe licówki charakteryzują się bardzo estetycznym wyglądem i wyjątkową trwałością, więc mogą być używane latami. Również nie są one aż tak podatne na osady jak licówki kompozytowe.

 

Główną wadą licówek porcelanowych jest ich spora cena, dlatego też pacjenci muszą w tym przypadku pamiętać o tym, że wydatek będzie większy – nawet ponad 1 tysiąc złotych za pojedynczą licówkę na ząb.