Znaki kolejowe – rodzaje. Gdzie można je zakupić?

Znaki stosowane są również na kolei. Określane jako wskaźniki kolejowe mają szerokie zastosowanie w kierowaniu ruchu. Gdzie je kupić?

W miejscach, w których prowadzona jest kolej, układa się nie tylko tory, lecz również montuje się specjalne znaki kolejowe. Mają one na celu podawanie ważnych informacji dla maszynisty, który prowadzi pociąg. Odpowiednie znaki kolejowe są także montowane przy drogach, które krzyżują się z torami, aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo przejazdu.

 

Rodzaje znaków kolejowych

Znaki kolejowe mają na celu przekazanie maszyniście ważnych dla niego informacji. Dzięki temu pozwalają na bezpieczne prowadzenie pociągów. Maszyniści są zobowiązani do tego, aby przestrzegać wskazań umieszczonych na znakach kolejowych, podobnie jak sygnałów przekazywanych przez semafory kolejowe.

 

Wskaźniki – znaki kolejowe są dzielone na trzy główne grupy w zależności od tego, jakie przekazują informacje:

  • Wskaźniki zwrotnicowe – są one określanie również jako Wz, mają na celu przekazanie informacji dotyczących kierunku jazdy po zwrotnicy, a także wskazują na sposób jej ułożenia.
  • Wskaźniki sieci trakcyjnej – również skrótowo określane jako We, wskazują one na sposób prowadzenia pojazdów wykorzystujących trakcję elektryczną, odnosząc się do układu zasilania i sieci trakcyjnej, przykładowo informują o tym, że wjazd pojazdów tego typu nie jest możliwy w danym miejscu lub należy pokonać je bez pobierania prądu.
  • Inne wskaźniki – również odnoszą się one do ważnych ostrzeżeń oraz innych informacji podawanych maszyniście.

 

Gdzie można kupić znaki kolejowe?

Gdy potrzebne są znaki kolejowe, wówczas trzeba je zamówić i zamontować w odpowiednich miejscach przy trasach kolejowych.

 

Przy doborze odpowiednich wskaźników kolejowych należy wziąć pod uwagę obowiązujące w tym zakresie przepisy, które zawiera Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji, a także Instrukcja sygnalizacji.

 

Znaki kolejowe można zamówić w firmach, które zajmują się produkcją znaków drogowych. Oferują one swoim klientom dostęp do szerokiej gamy wskaźników używanych na kolejach. Zamówienia mogą być składane także przez internet.